چگونه انتخاب شغل کنیم؟ اصول انتخاب شغل مناسب

چگونه انتخاب شغل کنیم؟ اصول انتخاب شغل مناسب

1400-03-31 0 نظرات

وقتی از افراد می پرسیم که بامعنی ترین بخش های زندگی شما چه چیزهایی هستند معمولاً به خانواده ، سلامتی و کار اشاره می شود . بنابراین ، انتخاب کاری که می خواهید انجام دهید یکی از مهم ترین تصمیم هایی است که باید در زندگی بگیرید .
انتخاب شغل می تواند بسیار دشوار باشد ، حتی اگر  با یک مشاور شغلی مشورت کنید باز هم ممکن است در مورد اینکه چه شغلی برای شما مناسب است تردید داشته باشید . چه در حال حاضر دانشجو و چه فارغ التحصیل باشید اینکه دقیقاً ندانید در زندگی ، چه می خواهید ترسناک است .
برخی افراد آنقدر خوش شانس هستند که کاملاً می دانند در زندگی چه می خواهند اما برای بسیاری از افراد انتخاب شغل مناسب نیاز به تلاش بسیار زیادی دارد . برای اینکه در نهایت از انتخاب شغل خود خوشحال و مطمئن باشید ، مهم است که حتماً در مورد آن به خوبی فکر کنید و راهکارهایی که در ادامه مطرح شده است را در نظر بگیرید .

اهمیت انتخاب شغل مناسب

اگر بخواهید خوشحال باشید ، باید کاری که در زندگی انجام می دهید را دوست داشته باشید . انتخاب حرفه ، به شدت در میزان موفقیت شما در زندگی مؤثر است . اگر شغلی را انتخاب کنید که با مهارت ها و پتانسیل شما تناسب نداشته باشد در نهایت ، وقت و انرژی خود را هدر داده اید . انتخاب یک شغل نامناسب شما را در موقعیتی نامناسب قرار می دهد که نه تنها زندگی حرفه ای شما را تحت تأثیر قرار می دهد بلکه بر زندگی شخصی تان نیز مؤثر است .
اگر شغل مورد علاقه خود را پیدا نکنیم ، ممکن است کل زندگی خود را بدون لذت بردن سپری کنیم . شغل نقش بسیار مهمی در رضایت از زندگی ما ایفا می کند و اگر کاری که دوست داریم انجام دهیم زندگی ما با شادی و خوشبختی همراه خواهد شد . انتخاب شغل در زمان بندی اجتماعی مؤثر است و انتظارات اجتماعی جامعه از فرد را برآورده می کند بنابراین لازم است بهترین ملاک ها در پیدا کردن کار خوب را در نظر بگیرید.

ده نکته در انتخاب شغل مناسب

اگر احساس خستگی می کنید و در انتخاب حرفه خود دچار تردید شده اید، تنها نیستید . اگرچه انتخاب شغل وقت گیر و دشوار است اما ارزش زمان و انرژی ای که برای آن می گذارید را دارد زیرا مسیر آینده شما را تعیین می کند . می توانید در این راه از راهکارهایی که در ادامه مطرح شده است نیز استفاده کنید .

 سبک کاری خود را بشناسید: سبک کاری شما توانایی شما در پیشرفت شغلی را تحت تأثیر قرار می دهد . برای مثال ، اگر فردی هستید که کارهای خود را به تعویق می اندازید به احتمال زیاد کاری برای شما مناسب خواهد بود که در آن بخواهید به صورت مستقیم به فردی دیگر گزارش بدهید تا اینکه زمان زیادی از روز را به حال خود باشید .

به شغل هایی فکر کنید که در گذشته داشته اید: در کدام یک موفق تر بوده اید و در کدام یک چالش های بیشتری داشتید ؟ آیا اینکه بتوانید خودتان برنامه ریزی کنید و مستقل کار کنید را دوست دارید ؟ یا نیاز دارید که کسی به عنوان ناظر وجود داشته باشد و شما بخواهید به او پاسخ دهید ؟


 مهارت های خود را بشناسید: هر حرفه ای نیاز به مهارت های مختلفی دارد . برای مثال ، مدیر فروش باید از مهارت های رهبری برخوردار باشد و یک معلم باید در ارتباط مؤثر با دانش آموزان و والدین توانمند باشد . مدتی وقت بگذارید تا متوجه شوید که در چه چیزی خوب هستید . تمام استعدادها و مهارت های خود را روی کاغذ بنویسید حتی اگر بعضی از آن ها در به دست آوردن شغل مناسب مؤثر نباشند .

دانستن هر مهارت حتی آن هایی که مهارت خاصی نیستند ، می تواند به شما کمک کند شغلی را پیدا کنید که از آن لذت ببرید و در آن خوب باشید . برای مثال ، خوب بودن در بازی های کامپیوتری ممکن است مثل مهارت فروش نباشد اما کمی عمیق تر به آن نگاه کنید . دقیقاً در چه چیز بازی های کامپیوتری خوب هستید ؟ حل مسئله خلاق ؟ تصمیم گیری ؟ این ها مهارت های مهمی هستند که می توانند برای مشاغل مختلف مفید باشند .


 با افرادی که در این رشته کار می کنند صحبت کنید: صحبت کردن با فردی که در شغلی کار می کند که شما در نظر گرفته اید می تواند به شدت مفید باشد . اگر با چند نفر صحبت کنید بسیار عالی هم می شود . یک صحبت پانزده دقیقه ای با این افراد ، می تواند اطلاعات بسیار خوبی به شما بدهد . در مورد نقاط قوت و ضعف شغل مورد نظر بپرسید ، اینکه آیا اگر به زمان عقب برمی گشتند باز هم این شغل را انتخاب می کردند و اینکه در این شغل چه مهارت هایی از همه مفیدتر است . ارزش های خود را درک کنید: از بین نکات انتخاب شغل مناسب ، فکر کردن درمورد آنچه برای شما دارای ارزش است از همه اهمیت بیشتری دارد . آیا دوست دارید به صورت مستقل کار کنید یا برای احساس رضایت ، نیاز دارید هر روز با دیگران تعامل اجتماعی داشته باشید ؟ آیا برای شما مهم است که هر روز با خانواده خود وقت بگذرانید و در ساعت مشخصی در خانه باشید ؟ آیا رضایت زناشویی از همه چیز برایتان مهم تر است یا با اضافه کاری و برنامه های غیر قابل پیش بینی مشکلی ندارید ؟ در مورد این سؤالات فکر کنید و هر شغلی که با ارزش های شما مطابقت نداشت را کنار بگذارید.

 حساب و کتاب کنید: شما همچنین لازم است کمی حساب و کتاب انجام دهید که برای آنچه می خواهید چقدر زمان و پول نیاز دارید . برای به دست آوردن شغل رؤیایی خود به چقدر آموزش نیاز دارید ؟ آیا مایل هستید این زمان و هزینه را برای آن صرف کنید ؟
به یاد داشته باشید که همه چیز می تواند تغییر کند . فهرست مشاغلی وجود دارد که به شما می گوید برای اینکه به مقدار مشخصی پول برسید چه شغل هایی مناسب است . با این حال ، هیچ راهی برای تضمین کامل ثبات و امنیت شغلی وجود ندارد . ممکن است اکنون تقاضای زیادی برای یک شغل وجود داشته باشد اما بعد از گذشت ده سال ، آیا وضعیت همینطور باقی می ماند ؟

لازم نیست بتوانید به صورت کامل آینده یک شغل را پیش بینی کنید اما یک شغل را فقط به خاطر اینکه در صدر فهرست مشاغل پیشنهادی است انتخاب نکنید . همه چیز می تواند به مرور زمان تغییر کند و ممکن است یک شغل بعد از گذشت چند سال از فهرست مشاغل حذف شود .

 اهدافتان را تعیین کنید: از یک حرفه چه می خواهید ؟ ملاک های انتخاب شغل برای شما چیست ؟ می خواهید به دیگران کمک کنید ؟ می خواهید سفر بروید ؟ می خواهید سبک زندگی سالم داشته باشید ؟ می خواهید چقدر پول دربیاورید ؟ اگر شغلی را دنبال می کنید که با اهداف بلندمدت شما مطابقت نداشته باشد بعید به نظر می رسد که از این شغل احساس رضایت به دست بیاورید .

البته اهداف با گذشت زمان تغییر می کنند و مواردی که زمانی بسیار مهم بودند ممکن است بعد از گذشت زمان از اهمیت آن ها کمتر شود اما باز هم خوب است که بدانید از شغلتان چه می خواهید تا بتوانید بر اساس آن تصمیم بگیرید .


 کارآموزی را در نظر بگیرید: دوره کارآموزی روشی دیگر برای داشتن یک تجربه عملی در جهت کمک به تصمیم گیری برای انتخاب شغل مناسب است . هیچ چیز واقعی تر از این نیست که شما مشغول به کاری شوید که در نظر دارید آن را به عنوان شغل آینده خود در نظر بگیرید . کار آموزی حتی می تواند به شما کمک کند که در همان شرکتی مشغول به کار شوید که در آن دوره کارآموزی خود را می گذرانید.


 از منابع ، استفاده کنید: اگر در حال حاضر دانشجو هستید ، احتمالاً به مشاوران شغلی ای دسترسی دارید که می توانند به شما کمک کنند شغل مناسب خود را انتخاب کنید . این مشاور به شما نکاتی در مورد انتخاب شغل ، کارآموزی رفتن و ارتباط گرفتن با افراد دیگری که در شغل مورد نظر شما مشغول هستند می گوید . همچنین می توانید از مقالاتی که در سایت های اینترنتی وجود دارد و از تالار گفتگوها استفاده کنید.

 انعطاف پذیر باشید: وقتی مقدار زیادی زمان و هزینه را برای یاد گرفتن یک شغل صرف می کنید پذیرش اینکه به این شغل علاقه ای ندارید قطعاً برایتان سخت خواهد بود . خیلی از افراد در نهایت احساس نارضایتی می کنند یا برای شغل دوم به دنبال علاقه خود می روند ، زیرا در یک مسیر شغلی گرفتار شده بودند و نمی خواستند احساس کنند تمام زمانی که برای این شغل هزینه کرده اند هدر رفته است .

به یاد داشته باشید که هیچ وقت برای شروع دوباره دیر نیست: یک تصویر جامع تر را در نظر بگیرید . اگر دو سال زمان بیشتری برای آموزش دیدن شغلی بگذارید که آن را واقعاً دوست دارید بهتر از این است که باقی عمرتان هم بخواهید شغلی را تحمل کنید که آن را دوست ندارید .

در نهایت ، اگر تازه می خواهید مسیر شغلی خود را انتخاب کنید یا اگر مشغول به کاری هستید که آن را دوست ندارید و می خواهید مسیر شغلی خود را تغییر دهید ، بسیار مهم است که نکاتی که در بالا ذکر شد را در نظر بگیرید و حتماً برای انتخاب شغل مناسب زمان بگذارید و صبور باشید . در این صورت می توانید شغلی را انتخاب کنید که به زندگی شما معنا ببخشد و از آن لذت ببرید.

فرایند مشغول به کار شدن مراحل متعددی دارد که مرحله اول آن انتخاب شغل مناسب است . اگر پس از انجام مرحله ، شغل مورد علاقه خود را پیدا کرده و برای مصاحبه دعوت شدید می توانید از طریق لینک زیر با سوالات رایج مصاحبه آشنا شده و خود را برای این مرحله آماده کنید.

سوالات متداول

1- در انتخاب شغل علاقه مهم تر است یا پول ؟

هر فردی لازم است در انتخاب شغل ، ارزش های خودش را در نظر بگیرد اما در انتخاب شغل معیارهای مهم دیگری نیز وجود دارد که که در مقاله به آن ها پرداخته شده است .

2- انتخاب شغل از چه لحاظ اهمیت دارد ؟

انتخاب شغل مناسب به افراد کمک می کند رضایت از زندگی بالاتری داشته باشند و انتظارات اجتماعی جامعه را برآورده کنند . افراد می توانند با در نظر گرفتن چند راهکار که در مقاله به آن ها پرداخته شده شغلشان را انتخاب کنند .

3- در انتخاب شغل مناسب چه مواردی باید در نظر گرفته شود ؟

برای انتخاب شغل مناسب مواردی نظیر شناخت سبک کاری ، مهارت ها ، صحبت با افراد با تجربه و مشورت با مشاور شغلی اهمیت دارد که به جزئیات آن در مقاله پرداخته شده است .

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.